ଭାରତରେ ଜଣେ କରୋନା ରୋଗୀ ପାଇଁ କେତେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ? ରୋଗୀର ଦିନକର ବିଲ୍ ଜାଣି ଉଡିଯିବ ହୋସ୍

କରୋନା ଭାଇରସ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଦେଶର ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ବୃହତ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ କରୋନା ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି, ସେଠାରେ କିଛି ଲୋକ ଯାଉଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ପଠାଯାଉଛି। ତଥାପି, ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ରୋଗର ଗମ୍ଭୀରତା, ରୋଗୀର ବୟସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କୋଭିଡ -19 ର ଏକ ସାଧାରଣ ମାମଲାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କେତେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି।

ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍ ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି କରୋନା ଭାଇରସ ଚିକିତ୍ସାରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର କିମ୍ବା ଜୀବନ ରକ୍ଷାକାରୀ ମେସିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଦୈନିକ ମୂଲ୍ୟ 20,000 ରୁ 25,000 ମଧ୍ୟରେ ହୋଇପାରେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି 14 ଦିନର ଚିକିତ୍ସା ମୂଲ୍ୟ 2,80,00 ରୁ 3,50,000 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ। ପ୍ରାୟତ ,, ରୋଗୀମାନେ ସେତେବେଳେ ଡିସଚାର୍ଜ ହୁଅନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର କ୍ରମାଗତ 5 ପରୀକ୍ଷା ନେଗେଟିଭ୍ ଆସେ। ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ସଠିକ୍ ଫଳାଫଳ ପାଇଁ 8 ରୁ 10 ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କରାଯାଏ। 6 ଟି ପରୀକ୍ଷା ପରେ ବଲିଉଡ ଗାୟକ କନିକା କପୁରଙ୍କୁ କରୋନା ଭାଇରସ ନେଗେଟିଭ୍ ବୋଲି ଜଣାପଡିଥିଲା।

ବେସରକାରୀ ଲ୍ୟାବ ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ଶୁଣିବା ପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କରୋନା ଭାଇରସ ସ୍ୱାବ ପରୀକ୍ଷାକୁ 4500 ଟଙ୍କା ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ର ମୂଲ୍ୟ କେବଳ 3000 ଟଙ୍କା। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ଭାଇରସ ପଜିଟିଭ୍ ବୋଲି ଜଣାପଡେ, ତେବେ ତାକୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ନିଆଯାଏ। ପ୍ରାୟତଃ ଡାକ୍ତରଖାନା ସରକାରୀ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ରୋଗୀକୁ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଘରୁ ଆଣିଥାଏ। ଥରେ ଆଇସୋଲେନ (ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ୱାର୍ଡରେ) ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ପରେ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ବିଶିଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟତା ଥାଏ: ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଠରୀରେ ଅଲଗା ଶୌଚାଳୟ ଏବଂ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଶଯ୍ୟା ରହିବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ରୋଗୀ ବୃଦ୍ଧ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ, ତେବେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଆବଶ୍ୟକ।

ଭେଣ୍ଟିଲଜଟର ସହ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ?
ଅନେକ ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ସମେତ ପ୍ରତିଦିନ 25,000 ରୁ 50,000 ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ କରନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ରୁମ ଭଡା ଡାକ୍ତରଖାନା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ, କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ଘର ଭଡା ଦିନକୁ 1000 ରୁ 1500 ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ। ସେହି ସମୟରେ, ଯଦି ଆପଣ ଆଇସିୟୁ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଦୈନିକ 7,000 ରୁ 16,000 ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାଏ। ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀର ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ସପ୍ତାହକୁ 3 ଲକ୍ଷରୁ 16 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇପାରେ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି କୋଭିଡ -19 ର ବିଶେଷ ଚିକିତ୍ସା ନାହିଁ, ତେଣୁ ରୋଗୀର ମୂଲ୍ୟ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।

କରୋନା ଭାଇରସ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଔଷଧ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ରୋଗୀର ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଚିକିତ୍ସା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ଯାହା ଏକ ପ୍ରକାର ପରୀକ୍ଷଣ ଅଟେ। ସେଥିପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ଅଧିକ। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, Tocilizumab ନାମକ ଏକ ଔଷଧ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ଯବହାର କରାଯାଉଛି। ଏହାର ଏକ ଡୋଜର ମୂଲ୍ୟ 40,000 ରୁ 60,000 ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି। ଚିକିତ୍ସାରେ PPE କିଟର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଯୋଡା ଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ରୋଗୀ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯଦିଓ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନା ଉପରେ ନିର୍ଭର, ଏକ ରୋଗୀ ପ୍ରତିଦିନ Rs 3,000 ରୁ ନେଇ Rs 15.000 ଟଙ୍କା ଦେଇଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *