ଭାରତୀୟ ରେଳ ର ନୂଆ ନିୟମ ଏମାନଙ୍କୁ କରିଦେବ ନାକେଦମ, ହଇରାଣ ହେବା ଆଗରୁ ରେଳବାଇର ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣିନିୟନ୍ତୁ |

ରେଳବାଇର ନୂତନ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି : ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ନୂତନ ସୁବିଧା ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରୁଛି, ଯାହାଫଳରେ ଷ୍ଟେସନ ଏବଂ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ କମ୍ ଅସୁବିଧା ହେବ | ରେଳ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନିରାପଦରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟେସନଗୁଡିକ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ନୀରିକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରା ଯାଇଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ସତର୍କ ହୋଇପାରିବେ ଏବଂ କୌଣସି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ।
240 ଟି ଷ୍ଟେସନ ରେ ସୁରକ୍ଷା ତଦାରଖ କରାଯାଉଛି |

ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଏବଂ ଟ୍ରେନ୍ ଭିତରେ ଅପରାଧିକ ଘଟଣା ସାଧାରଣ ଅଟେ | ଏହିପରି ଦୈନନ୍ଦିନ ଖବର ଦେଶର ଯେକୌଣସି ପ୍ରାନ୍ତରୁ ଆସିଥାଏ | ତେବେ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ଟୁଇଟରେ କହିଛି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 240 ଟି ଷ୍ଟେସନରେ ସୁରକ୍ଷା ନଜରରେ ସଜାଯାଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା 1 ହଜାର ଷ୍ଟେସନରେ ସିସିଟିଭି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ ଏବଂ 6100 ଟି ସ୍ଥାନରେ ସିସିଟିଭି ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। ମାର୍ଚ୍ଚ 2022 ସୁଦ୍ଧା 58,600 ରେଳ କୋଚରେ କ୍ୟାମେରା ଲଗାଇବାକୁ ଯୋଜନା ଅଛି |

160 ଡିଗ୍ରୀ ମୁଭିଙ୍ଗ କ୍ୟାମେରା ଷ୍ଟେସନରେ ଲଗାଯିବ, ହ୍ୟାଣ୍ଡ ବ୍ୟାଗ ସ୍କାନର ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ | ଷ୍ଟେସନରେ ବମ୍ ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ ନିଷ୍କାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ଷ୍ଟେସନରେ ଏଥିପାଇଁ ଏକ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ଏହି କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମରେ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ସ୍କ୍ରିନ କରାଯିବ | ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ବସ୍ତୁ ଦେଖାଯିବା ମାତ୍ରେ ସାଇରନ୍ ବାଜିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ |

ଷ୍ଟେସନରେ ଏଭଳି ଏକ ସିସିଟିଭି ସିଷ୍ଟମ ସ୍ଥାପନ କରିବାର ଯୋଜନା ଅଛି ଯାହା କୌଣସି ଅନାବଶ୍ୟକ ଆଇଟମ୍ ଦେଖାଯିବା ମାତ୍ରେ ସାଇରନ୍ ବାଜିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବେ | ଏହି ସିଷ୍ଟମ ମାଧ୍ୟମରେ ଷ୍ଟେସନଠାରୁ ଅଧା କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି | ଏହି ସମୟରେ, ଯେକୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଯାହା ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖାଯାଇପାରେ, ଏଥିପାଇଁ ସିଷ୍ଟମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି | ଷ୍ଟେସନ ପରିସର, ପ୍ଲାଟଫର୍ମ, ପାର୍ସଲ, ଅପେକ୍ଷା କକ୍ଷ ଏବଂ ରାସ୍ତା ଇତ୍ୟାଦି ଉଚ୍ଚ-ବୈଷୟିକ କ୍ୟାମେରା ସହିତ ନଜର ରଖାଯିବ, ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ ।

ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ଚେହେରା ଚିହ୍ନିବା ସଫ୍ଟୱେୟାର ସ୍ଥାପନ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଚେହେରା ଚିହ୍ନିବା ସଫ୍ଟୱେୟାର ସିସିଟିଭି ସିଷ୍ଟମ ସହିତ ଏକୀଭୂତ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ଷ୍ଟେସନରେ ଏବଂ ବାର୍ ପଛରେ ଟ୍ରେନରେ ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ବୁଲୁଥିବା ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *