ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ କବଳରୁ ମୁକ୍ତ ହେଲେ 344 ପିଲା, 24 ଘଣ୍ଟାରେ କେବଳ ଥରେ ମିଳୁଥିଲା ଖାଦ୍ୟ, ଜାଣିଲେ ଆପଣଙ୍କ ଲୋମ ଟାଙ୍କୁରୀ ଉଠିବ

ନାଇଜେରିଆ: ଶହ ଶହ ସ୍କୁଲ ପିଲା ଅପହରଣକାରୀଙ୍କ କବଳରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇ ନିଜ ଘରେ ପହଂଚି ଆଖିରେ ଲୁହ ଆସି ନିଜ ମାଟିରେ ଚୁମ୍ବନ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ବୋକୋ ହରାମ ଏହି ସ୍କୁଲ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ପିଲାମାନେ ସେମାନଙ୍କ କବଳରୁ ମୁକ୍ତ ହେବା ପରେ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତା ସେମାନଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ଏହି ସ୍କୁଲ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏକ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ନାଇଜେରିଆରେ ଅପହରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ନାଇଜେରିଆର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ବୁଖାରୀ ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କଠାରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ଏବଂ ଅସୁରକ୍ଷିତତାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଚାପରେ ଆସିଥିଲେ।

ଭୟଭୀତ 344 ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଭିଭାବକମାନେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ କାଟସିନା ରାଜ୍ୟରେ ବସ୍ ଯୋଗେ ସେମାନଙ୍କ ସନ୍ତାନ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଯେଉଁମାନେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ସେମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ଅନେକ ପିତାମାତା ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଠାରେ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥିଲେ | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ କହିଲା, ମୋତେ ଲାଗୁଛି ଯେପରି ଭଗବାନ ମୋତେ ସ୍ୱର୍ଗ ଦେଇଛନ୍ତି କାରଣ ମୁଁ ବହୁତ ଖୁସି ଅଟେ।

ଅପହରଣ ଉପରେ ଜଣେ ବାଳକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅପହରଣକାରୀ ନିଜକୁ ଇସଲାମ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ବୋକୋ ହରାମର ସଦସ୍ୟ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ସେ ଜଣେ ସଶସ୍ତ୍ର ଡକାୟତ ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାତିରେ ଆମକୁ ପିଟୁଥିଲେ | ଆମକୁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ଦିଅ | ସେମାନେ କେବଳ ଦିନକୁ ଥରେ ଆମକୁ ଖାଦ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ପାଣି ଦିଅନ୍ତି |

ଏକ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ କାଟସିନା ରାଜ୍ୟର କାନକ୍ରା ସହରର ଏକ ବାଳକ ବୋର୍ଡିଂ ସ୍କୁଲରେ ବନ୍ଧୁକଧାରୀମାନେ ଶହ ଶହ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରି ନେଇଥିଲେ। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସୁରକ୍ଷା ବିଭାଗ ସେମାନଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯାହା ପରେ ସେନା ଅପହରଣ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ 344 ବାଳକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଗୁପ୍ତଚର ମାଧ୍ୟମରେ ମୁକ୍ତ କରିଛି।

କିଏ ଦାୟୀ, ସେମାନେ କାହିଁକି ବାଳକମାନଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିଥିଲେ, ମୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା କି ମୁକ୍ତି କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି ସେନେଇ ଘଟଣାର ଅନେକ ବିବରଣୀ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଛି। ବାଳକମାନଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିବା କାଟସିନା ରାଜ୍ୟରୁ ଆସିଥିବା ବୁଖାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଥିଲା ଏବଂ ବୋକୋ ହରାମକୁ ବୈଷୟିକ ଭାବରେ ପରାସ୍ତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ବାରମ୍ବାର କହିଛି। ଏହି ଅପହରଣରେ ବୋକୋ ହରାମଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତି ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଏକ ଭୌ ଗୋଳିକ ବିସ୍ତାରକୁ ଚିହ୍ନିତ କରୁଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *