1971 ମସିହାରେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିବା ଏହି ସୈନ୍ୟ , 49 ବର୍ଷ ପରେ କେମିତି ଜୀବିତ ହେଲେ ? ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ

1971 ଭାରତ-ପାକିସ୍ଥାନ ଯୁଦ୍ଧରେ ଲାନ୍ସ ନାୟକ (ଏକ ମିଲିଟାରୀ ରେଙ୍କ ) ମଙ୍ଗଲ ସିଂ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଆଗକୁ ଚାହିଁ ରହିଥିଲେ। 49 ବର୍ଷ ପରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ତରଫରୁ ସୂଚନା ଆସିଲା ଯେ ମଙ୍ଗଲ ସିଂ ଜୀବିତ ଅଛନ୍ତି।

ସାଧାରଣ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ପଞ୍ଜାବ ଦାତାର ସହରର 75 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ସତ୍ୟ ଦେବୀଙ୍କ କାହାଣୀ ଏକ ଉଦାହରଣ | 1971 ଯୁଦ୍ଧରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ମଙ୍ଗଲ ସିଂ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଗିରଫ କରିଥିଲା। ସେତେବେଳେ ମଙ୍ଗଳ ସିଂହଙ୍କୁ ମାତ୍ର 27 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ସତ୍ୟଙ୍କ କୋଳରେ ଦୁଇ ପୁଅ ଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ସତ୍ୟ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାରେ ବହୁ ଦଶନ୍ଧି ବିତାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଚିଠି ସତ୍ୟଙ୍କ ଆଶା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି।

ବାସ୍ତବରେ ସତ୍ୟଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ମଙ୍ଗଲ ସିଂ ପ୍ରାୟ 1962 ମସିହାରେ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିଲେ। 1971 ମସିହାରେ ଲାନ୍ସ ନାୟକ ମଙ୍ଗଲ ସିଂଙ୍କୁ ରାଞ୍ଚିରୁ କୋଲକାତା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ ସାମ୍ନାରେ ତାଙ୍କର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା । କିଛି ଦିନ ପରେ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଟେଲିଗ୍ରାମ ଆସିଲା ଯେ ବାଂଲାଦେଶରେ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଡଙ୍ଗା ବୁଡ଼ିଗଲା ଏବଂ ମଙ୍ଗଲ ସିଂଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ସୈନିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲା।

ସେବେଠାରୁ ସାଥୀ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥିଲେ। ସେ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସାହାଯ୍ୟ ପାଇପାରିନଥିଲେ। ସତ୍ୟ ଦେବୀ ସନ୍ତାନ ପ୍ରତିପୋଷଣ ସହିତ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାର ଆଶା ଛାଡି ନାହାଁନ୍ତି। ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନେକ ବର୍ଷ ଚିଠି ପଠାଇବା ପରେ ତାଙ୍କର ଉଦ୍ୟମ ଫଳପ୍ରଦ ହେଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ 49 ବର୍ଷ ପରେ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଏକ ଚିଠି ପଠାଇ ସତ୍ୟଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଜୀବିତ ଥିବା ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *